Firefox-Fenix - nowy Firefox na Androida

Firefox-Fenix – nowy Firefox na Androida

Fenix to przeglądarka internetowa, nad którą Mozilla pracuje od jakiegoś czasu. Docelowo ma ona zastąpić Firefoksa na Androida. Aplikacja bazuje na komponentach "zielonego robota" oraz GeckoView. Nowa przeglądarka, którą Mozilla chce zastąpić Firefoksa na Androida. W sieci pojawiły się wczesne mockupy, które prezentują nam interfejs nadchodzącej aplikacji. Fenix zostanie przeprojektowany względem Firefoksa i pasek adresu oraz przyciski zostaną przeniesione z góry do dolnej części okna programu.

Fenix to przeglądarka internetowa, nad którą Mozilla pracuje od jakiegoś czasu. Docelowo ma ona zastąpić Firefoksa na Androida. Aplikacja bazuje na komponentach „zielonego robota” oraz GeckoView.

 

Nowa przeglądarka, którą Mozilla chce zastąpić Firefoksa na Androida. W sieci pojawiły się wczesne mockupy, które prezentują nam interfejs nadchodzącej aplikacji. Fenix zostanie przeprojektowany względem Firefoksa i pasek adresu oraz przyciski zostaną przeniesione z góry do dolnej części okna programu.

 

Wiadomo, że interfejs zostanie przeprojektowany. Pasek adresu i przyciski zostaną przeniesione do dolnej części okna. W Firefoksie są u góry. W menu wyświetlane są natomiast najważniejsze opcje takie jak przewijanie góra/dół, uruchomienie nowej karty czy otwieranie ustawień, wliczając w to bibliotekę. Ostatni element zapewnia dostęp do zakładek, pobranych plików, historii przeglądania i wielu innych funkcji. Przy okazji Mozilla planuje zaimplementować również inne powszechne opcje, jak choćby przeglądanie witryn w trybie offline oraz tryb incognito.

Pojawiające się w sieci mockupy są oczywiście tylko wizualizacjami, jednak można być wręcz pewnym że w designie królować będzie flat design i maksimum prostoty.

 

Mozilla cały czas prowadzi prace nad przeglądarką Fenix. Jednak nie ujawniono, kiedy odbędzie się premiera. Program na razie nie został jeszcze sfinalizowany. Nie wiadomo również, jak będzie odbywać się proces przejścia z Firefoksa na Androidzie. To szczegóły, które poznamy z czasem. Użytkując przeglądarki internetowe warto się upewnić, że dysponuje się ich najnowszymi wersjami.

 

Firefox wielokrotnie udowodnił już, że jako przeglądarka potrafi być niezwykle uniwersalny i użyteczny. W różnych wariantach wciąż korzystają z niego tysiące ludzi na całym świecie — a jego desktopowe wydania z każdą wersją stają się coraz solidniejsze. Firma przestała kombinować i zaczęła skupiać się nareszcie na tym co należy – czyli na użyteczności i przejrzystości, a nie na wymyślaniu co rusz to nowych pluginów.

 

Mozilla to jeden z popularniejszych twórców przeglądarek internetowych na rynku komputerowym, choć znacząco wyprzedza go m.in. Google i najczęściej wybierane oprogramowanie w postaci Chrome. Warto podkreślić, że autorzy Firefox jakiś czas temu otwarcie skrytykowali integrację Microsoft Edge z darmowym silnikiem od Google Chromium, bo w ocenie Mozilli może to przyczynić się to monopolizacji rynku przez wyłącznie jeden produkt w postaci rzeczonego Chrome’a.

 

/ na podstawie ithardware.pl