Wtyczki do Wordpressa - zło konieczne?

Wtyczki do WordPressa – zło konieczne?

Każdy użytkownik WordPressa, doskonale zna termin „wtyczka”. Dzięki nim można całkiem łatwo i bez wiedzy stricte programistycznej zmienić swoją stronę internetową – dodać elementy, animacje czy galerie. Jest to duża zaleta, stawiająca WordPressa w czołówce CMS’ów oferowanych na całym świecie.

Programiści webowi jednak, zgrzytają zębami na widok kilkustronicowej listy zainstalowanych dodatków, wtyczek i pluginów na stronie, przede wszystkim dlatego, że bardzo wpływa na “czystość” kodu oraz spójność i współpracę różnych wtyczek ze sobą. Należy pamiętać, że wtyczki nie zawsze są pisane poprawnie. Nie zawsze są aktualizowane dożywotnio i będą zgodne z najnowszą wersją WordPressa.

Sam system wyszedł jednak temu na przeciw, tworząc bazę wtyczek z ich ocenami a także terminami ostatnich aktualizacji, co znacznie ułatwia wybranie tej najświeższej. Pamiętajmy o tym, wybierając plugin do swojej strony www.

W sytuacji idealnej, każdy programista, bazując na podstawowych, kilku wtyczkach jest w stanie tak wyedytować kod istniejących pluginów, lub stworzyć nowy, by funkcjonalność projektowanej strony internetowej była maksymalna, przy minimalnym udziale kodu czy skomplikowanych kodów JavaScript.
W praktyce jednak nie zawsze oznacza to optymalne działanie witryny, częste bywają strony przepełnione wtyczkami, wolno ładujące się, nie do końca zoptymalizowane pod względem przejrzystości kodu, co generuje kolejne problemy i “kłócenie się” ze sobą zainstalowanych wtyczek.

Jak tego uniknąć?
Przede wszystkim, na początkowym etapie, gdy strona jest jeszcze kodowana przez zespół developerów… nie ingerujmy w zawartość i ilość pluginów. Zaufajmy programistom i ich umiejętnościom.
Po oddaniu strony internetowej do użytku, gdy już możemy samodzielnie administrować swoją witryną, nie instalujmy na oślep, wszystkiego co nam się nawinie. Zwracajmy uwagę na ogólne opinie (gwiazdki) proponowanych wtyczek, oglądajmy zrzuty ekranu zawarte w zakładce wtyczki – często już pierwszy rzut oka pozwala nam ocenić czy takiej właśni wtyczki szukamy i czy się nam w ogóle przyda. Dodatkowo, bardzo ważne jest zwracanie uwagi na datę ostatniej aktualizacji takiej wtyczki – wtyczki nie aktualizowane ponad 6 miesięcy, rok, na pewno nie będą kompatybilne z najnowszą wersją WordPressa i w najlepszym razie nie będą po prostu działać. W najgorszym – “wysypią” nam cały system, generując ogrom błędów w kodzie i całym rejestrze CMSa.
W przypadku płatnych wtyczek należy pilnować terminów subskrypcji, może się bowiem okazać, że nasza strona, znów – posypie się, nie dlatego, że programista ją źle zakodował, tylko dlatego że nie opłaciliśmy na czas kolejnego roku użytkowania danego pluginu.