Czy warto prowadzić bloga firmowego?

Czy warto prowadzić bloga firmowego?

Czy warto prowadzić bloga firmowego?

Od czasu wzrostu znaczenia wartościowego contentu na stronach www, wartość blogów firmowych znacznie wzrosła. Jak grzyby po deszczu wyrastają coraz to nowe eksperckie blogi, które kreują i napędzają daną branżę. W rzeczywistości są to po prostu wcześniej przygotowane i zredagowane artykuły. Niosące za sobą nie tylko wiedzę dla przeciętnego Kowalskiego, ale przede wszystkim – wartość dla SEO i pozycjonowania.

Czy warto prowadzić bloga firmowego?

W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie nurtujące wielu przedsiębiorców, czy warto prowadzić bloga firmowego?

Zacznijmy, przewrotnie, od końca – wiemy doskonale, że budowanie świadomości własnej marki w sieci nie powinno zamykać się tylko w stworzeniu kanałów w social media. Jak wiadomo, konkurencja nie śpi i w obrębie jednej branży jest ogromna, a presja coraz lepszych wyników jeszcze większa. Ze względu na to, że klienci chętniej wybierają firmy, posiadające i dzielące się swoją wiedzą, powinniśmy mocno rozważyć stworzenie firmowego bloga.

 

Po pierwsze, musimy zdać sobie sprawę, czym jest content marketing. Zadając pytanie, czy warto prowadzić bloga firmowego, nie sposób nie opowiedzieć o “marketingu zawartości”.  Strategia ta skupia się na tworzeniu treści wysokiej jakości, która publikowana jest w różnych kanałach, by budować świadomość istnienia marki wśród klientów.

A jednocześnie wpływać na jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach.Innymi słowy, jest to po prostu przemyślane pisanie i publikowanie treści odpowiedniej jakości.

 

Po drugie, musimy mieć świadomość, że dobrze przygotowane działania content marketingowe pomogą nam realnie zwiększyć sprzedaż.

Poprawią obsługę klienta, będą generować lojalnych klientów, którzy chętnie będą wracać na stronę internetową (dodatkowo generując stały ruch!).

Nade wszystko – wykształtujemy pożądany wizerunek marki a także realnie wpłyniemy na naszą pozycję w wynikach wyszukiwania w Google’u.

 

Po trzecie, jeśli zastanawiamy się czy warto prowadzić bloga firmowego. Musimy mieć na uwadze fakt, że będzie on integralną częścią naszej witryny a więc i całej strategii marketingowej. Ponadto pamiętajmy, że blog osobisty nie jest równy blogowi firmowemu i mimo, że oba służą do budowania wizerunku. To jednak forma artykułów jak i ich merytoryka powinna być zgoła inna.

Na blogu firmowym dobrze jest umieszczać cykle wpisów na przykład poradniki, dobre praktyki, przegląd produktów z podziałem na zastosowanie czy wręcz swoiste case study przeszłych projektów.

 

Po czwarte – Jakkolwiek byśmy nie wdrażali dodatkowej sekcji blogowej na stronę www, finalnie będzie ona naszym kolejnym kanałem biznesowym.

W związku z powyższym dobrze jest tak redagować artykuły by naturalnie były przedłużeniem postów publikowanych na Facebooku lub LinkedInie. Jeśli dodatkowo dodamy “dowiedz się więcej” odnoszące właśnie do artykułu na naszym blogu. Będziemy podwójnie wygrani, ponieważ roboty Google wyjątkowo “lubią” takie połączenia.

 

Podsumowując, odpowiedź na tytułowe pytanie, czy warto prowadzić firmowego bloga, brzmi jak najbardziej tak! Jeśli tylko będziemy w stanie publikować wartościowe i nasycone frazami kluczowymi treści, nasze szanse na sukces znacząco wzrosną.